Jesienne zioła, spacer botaniczny 9 września 2023 r.

O “kobiecej trzydziestce” przeczytałam po raz pierwszy w książce Anny Kohli “Trzy kolory bogini”*. Było to bardzo dawno temu. Sądząc po dacie pierwszego wydania, którego jestem właścicielką, aż 16 lat temu. Jeśli dodam, że o książce dowiedziałam się podczas kręgu kobiet od znajomej autorki, będzie to dobrym kierunkowskazem naprowadzającym na temat, któremu mam zamiar poświęcić ten krótki tekst.
Otórz czy “kobieca trzydziestka” to czas przejścia z młodzieńczości w wiek dojrzały, okupiony powagą i rezygnacją z dzicięcych swawoli? A może drużyna sportowej sztafety? Nie, zupełnie nie. Był tak nazaywany czas przypadający prawdopodobnie po 15 sierpnia, czyli święcie Matki Boskiej Zielnej, czyli Wniwbowstąpieniu Najświętszej Marii Panny, na który przypadał zbiór ziół jesiennych, np.: wrotycza, bylicy, wyżlina, nawłoci itd.
Zielarki i podręczniki fititerapii radzą zbiór korzeni roślin leczniczych rozpocząć po 21 sierpnia. Być może więc, “kobieca trzydziestka” przypadała na czas, kiedy słońce znajduje się w znaku panny, czyli do 23 września, czyli jesiennej equinokcji? Tego już się nie dowiemy na pewno. Pewnym za to jest, że jesienne zioła ze względu na swoje wartości wznacniające i odżywcze zasługują na szczególną uwagę. Trzeba pamiętać, że zawierają w sobie substancje pozwalające przetrwać zimę wielu istotom.
Jeśli chcesz poznac jesienne zioła, zapraszam na spacer botaniczny podczas którego, jak pisze prowadząca, Gosia Ruszkowska, opowiemy sobie o aktualnie dostępnych lokalnych surowcach zielarskich i ich zastosowaniu w domowej apteczce i kuchni. Nauczymy się je zauważać i rozpoznawać. Porozmawiamy o tym jak wyciągnąć z nich wszystko to, co najlepsze i czy zawsze napary to najlepszy wybór.

Spacer odbędzie się 9 września o godzinie 14:00, w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody Konstancina, w ogrodzie przy ul. Jaworowskiej 12 (w Konstancinie)
Zapisy: 501100099 lub theia.boim.art@gmail.com
Udział bezpłatny.
link do całego wydarzenia: Ogród Zmysłó i Kreacji
informacje o prowadzącej: Gosia Ruszkowska – etnografka, przewodniczka po Warszawia, na co dzień zajmuje się botaniką praktyczną. Od lat prowadzi spacery botaniczne, warsztaty dzikiej kuchni, kosmetyków botanicznych czy z zakresu zielarstwa w duecie z Kają Nowakowską, z którą tworzy projekt edukacyjny Mead Ladies. Jest autorką książek kulinarnych i zielarskich ebooków.

*Kohli, Anna; “Trzy kolory bogini”, eFKa, Kraków 2007;

Leave a Reply

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close