Zaproszenie do ogrodu

W ramach XVI Festiwalu Otwarte Ogrody w Uzdrowisku Konstancin-Jeziorna, ogród przy ul. Jaworowskiej 12 otwiera podwoje i zaprasza do odwiedzin.
Tytuł tegorocznego wydarzenia to „Ogród Zmysłów i Kreacji”.
Oto plan tego pięknego dnia:
13:00 – 14:30
warsztat zielarski: „Sezonowe dzikie zioła”.
Na sezonowych warsztatach zielarskich opowiemy sobie o aktualnie dostępnych lokalnych surowcach zielarskich i ich zastosowaniu w domowej apteczce i kuchni. Nauczymy się je zauważać i rozpoznawać. Porozmawiamy o tym jak wyciągnąć z nich wszystko to, co najlepsze i czy zawsze napary to najlepszy wybór. Oprócz tego przerobimy sobie kilka z nich, a część w postaci surowca lub gotowego produktu uczestnicy zabiorą do domu.
Opłata za materiały: 100 zł
Zapisy: 501100099 lub theia.boim.art@gmail.com
14:00 – 15:30
warsztat fotograficzny – cyjanotypia: „Światłem drukowane”.
Cyjanotypia jest piękną i subtelną, odkrytą w XIX wieku techniką fotograficzną bez użycia aparatu. Chociaż jest dość prosta, jej możliwości są wciąż odkrywane przez artystów i amatorów.
Najbardziej znane, pierwsze cyjanotypie, zostały wykonane przez żyjącą 150 lat temu Annę Atkins, brytyjską botaniczkę oraz fotografkę i przedstawiają algi morskie. Podczas warsztatu, podobnie jak Mrs Atkins wykonamy prace z kompozycjami roślinnymi.
Każdy uczestnik zabierze do domu 3 prace i umiejętność samodzielnego wykonania cyjanotypii.
Opłata za materiały: 100 zł
Zapisy do 5 września: 501100099 lub theia.boim.art@gmail.com
16:30 – 17:00
Koncert na leśnej polanie „Łagodne poruszenie”; taniec intuicyjny z delikatnym akompaniamentem mis i gongów.
wystąpi tancerka i choreografka Kamila Olesińska , zagra na misach i gongach terapautka dźwiękiem i gonsterka Iza Zalewska-Kantek.
Zapraszamy z własnymi kocykami, matami lub poduszkami do siedzenia na trawie.
13:00 – 16:00
Ogród leśny z zachowanym przedwojennym układem alejek i starym drzewostanem sosnowo-dębowym oferuje dobrodziejstwa sylwanoterapii, czyli uzdrawiającej mocy lasu: aromaterapii, pobudzanie współczulnego układu nerwowego, redukcja stresu i wielu innych. Prozdrowotną praktykę przebywania w lesie w Japonii zwą shinrin-yoku.
Ponadto będzie można:
– zaopatrzyć się w naturalne kosmetyki marki „Witchcare” sporządzone z surowców roślinnych najwyższej jakości oraz dowiedzieć się wiele na ich temat od właścicielki marki, Gosi Ruszkowskiej;
– porozmawiać z Kamilą Olesińską o ruchu – jako najbardziej pierwotnej formie wypowiedzi, odkrywaniu własnej cielesności i osadzeniu w ciele, a także o tańcu intuicyjnym i tańcu jako opowieści;
– obejrzeć i nabyć tkaniny barwione roślinami i drukowane metodą eco-printingu autorstwa Izy Zalewskiej-Kantek;
– zapisać się na warsztaty kosmetyczne, barwierskie, malowania na jedwabiu, ecoprintingu…
Informacje o organizatorkach:
Kamila Olesińska jest tancerką i choreografką ciągle poszukującą nowych form wypowiedzi poprzez ruch i budującą swoje choreografie jak opowieści. Jest autorką spektaklu „Wenus. Czytaj mój taniec”, w którym splatają się jej poezja i taniec, z muzyką i sztukami wizualnymi. Razem z duetem akordeonowym Harmonium Duo oraz sopranistką Ewą Leszczyńską współtworzyła projekt “Wspólnota Muzycznych Intonacji: Szymanowski/Barwinski/Stecenko/Silwestrow/Skoryk. Na swoim koncie ma liczne występy w kraju i zagranicą, udział w spektaklach muzycznych, performencach i teledyskach, a także prowadzenie warsztatów. Na stałe uczy w Studio Flamenco w Warszawie i współpracuje z zespołem Madrugada Sombra.
Gosia Ruszkowska – etnografka, przewodniczka po Warszawia, na co dzień zajmuje się botaniką praktyczną. Od lat prowadzi spacery botaniczne, warsztaty dzikiej kuchni, kosmetyków botanicznych czy z zakresu zielarstwa w duecie z Kają Nowakowską, z którą tworzy projekt edukacyjny Mead Ladies. Jest autorką książek kulinarnych i zielarskich ebooków.
Iza Kasia Zalewska-Kantek – architekt krajobrazu, artystka zajmująca się tkaniną unikatową (członkini ZPAP), równocześnie hortiterapeutka, praktyk terapii dźwiękiem i gongsterka.
Theia. TEXTILES&GARDENS
Theia. Naturoterapia
Będzie mi bardzo miło Państwa gościć w leśnym ogrodzie naszego letniego domu w Konstancinie, na Królewskiej Górze, zbudowanego w roku 1924 przez mojego dziadka Jerzego Zalewskiego, lekarza dermatologa i oficera Wojska Polskiego.

Leave a Reply

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close