Na czym polega technika batiku

Batik to technika zdobienia powierzchni za pomocą nakładanych kolejno warstw wosku i barwnika. Zaczyna się od najjaśniejszego koloru i zamalowuje się woskiem płaszczyzny, które mają pozostać w tej barwie. Następnie zanurza się całość pracy w kolejnym, przeważnie ciemniejszym barwniku i znów zamalowuje się woskiem połacie, które maja pozostać w uzyskanym kolorze. Przy projekcie trzeba pamiętać o zasadach mieszania się barw oraz o ich intensywności, ponieważ batik jest techniką nieodwracalną, co oznacza, że raz położona barwa lub plama wosku pozostanie już na zawsze, jest niezmywalna i niekorygowalna. Dlatego ważny jest wcześniejszy szkic i ustalenie kolejności wybarwień.
W zależności od rodzaju zastosowanych barwników technikę batiku stosuje się do zdobienia drewna, papieru i oczywiście tkanin. Najbardziej znane są batiki z Jawy, jednak w międzywojniu polska szkoła batiku promowana przez Warsztaty Krakowskie miała również wybitne osiągnięcia, zarówno w ozdobnych, jak i użytkowych tkaninach batikowanych. Najbardziej popularne jest zastosowanie nakładanych warstwami barwników i wosku jest praktykowane przed Wielkanocą do zdobienia pisanek.
Dzięki procesowi nakładania kolejnych warstw barwników na całość tkaniny obrazy batikowe wyróżnia niespotykana harmonia koloru spowodowana przenikaniem się ich. W każdej wydzielonej części płaszczyzny można znaleźć wszystkie zastosowane kolory chociaż są to drobniutkie żyłki w spękaniach wosku.
Zapraszam do obejrzenia filmiku opowiadającego o powstawaniu batiku:

Categories blogTags , , , , , , ,

Leave a Reply

%d
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close